تبلیغات
گیاهان دارویی - درمان بیماران CAD با گیاهان دارویی در كلینیك امام علی (ع)
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
شنبه 26 مرداد 1387

درمان بیماران CAD با گیاهان دارویی در كلینیك امام علی (ع)

شنبه 26 مرداد 1387

نویسنده :پژمان

درمان بیماران CAD با گیاهان دارویی در كلینیك امام علی (ع)
محمد اشرف نوحه گر
تهران - میدان فاطمی - پشت بیمارستان سجاد - تقاطع خیابان چهلستون و بوعلی سینا - پلاك 29
8957412 - 8976906
 

خلاصه

در مركز آموزشی - درمانی كلینیك امام علی (ع) به بیماران CAD كه با گرفتگی عروق متعدد قلبی از یك تا پنج رگ انسدادی با درصدهای متفاوت انسداد مراجعه نموده بودند داروهای گیاهی و گیاهان دارویی از قبیل تخم كاهو - تخم شوید - تجویز گردید و ظرف 3 تا 8 نسخه گیاهی نتایج شگفت آور باز شدن عروق انسدادی و اصلاح علائم ناشی از آن حاصل گردید.
واژه‌های كلیدی: CAD، گیاهان دارویی، بیماران.

 

 

مقدمه

كاربرد بالینی گیاهان دارویی به صورت منفرد و یا جمعی در فرهنگ كشورمان از قدیم رایج بوده است كه ارزش و اهمیت غیر قابل انكار آنها را گوشزد می‌كند و استفاده صحیح و شایسته گیاهان دارویی و محصولات ناشی از آن به‌صورت علمی و سنجیده می‌تواند بار عظیم شكستن بن بست درمانی را در بسیاری از بیماران صعب العلاج كه مستلزم هزینه‌های كمر شكن نیز هست به‌دوش گرفته و پزشكان جوان و كنجكاو این سرزمین را در بازگشت مجدد به اصل و خانه خویش - طبیعت سرسبز - مصمم و توانا نماید.
 

 

مواد و روشها

انسان در طول عمر خویش باید از دیدگاه طب سنتی 4 مزاج اصلی را تجربه نماید كه همان مزاجهای دموی - صفراوی - بلغمی و سوداوی می‌باشد. گیاهان نیز مانند انسانها دارای مزاجند و خاصیت: كه كمیت و كیفیت كاربرد آنها با مواد موثر درون آنها، مناطق جغرافیایی رویش آنها - كیفیت خاك و آب و هوا و تابش نور خورشید و سایر عوامل فرعی و ناشناخته در ارتباط است و بكار برنده آنها اگر بر اركان طب سنتی آگاه و مسلط باشد بلاشك شكوفایی مجدد طب سنتی ایرانی را مثل آئرووای هندی و طب سوزنی چینی منصه ظهور خواهند رساند.
در همین راستا تخم كاهو دارای مزاج خنك بوده و برعكس تخم شوید دارای خاصیت مزاج گرم است و هر دو یك وجه اشتراك دارند و آن سوزاندن و مصرف سریع چربیهای بدن به‌ویژه آنهاست كه ساختار غیر طبیعی و نابه‌جایی دارند (مثلا درون رگها) و از آنجایی‌كه مراجعان CAD در دو گروه سنی زیر و بالای چهل سال در كلینیك امام علی (ع) طبقه‌بندی شده‌اند به گروه اول (در غلبه مزاجهای دموی و صفراوی) تخم كاهو و به گروه دوم (در غلبه مزاجهای بلغمی و سوداوی) تخم شوید تجویز گردیده و بنا به شدت انسداد عروقی و تعدد عروق بسته شده و بیماریهای همراه از جمله دیابت، غلظت خون بالا، تحمل استرس بالا، همكاری یا عدم همكاری كامل بیمار، شغل و فعالیت‌های بدنی بیمار و سایر عوامل از گیاهان چندی هم استفاده گردید كه نتیجه آن در باز شدن عروق انسدادی قلب و بازگشت به زندگی عادی بدون علائم محدود كننده مانند درد قفسه سینه - تنگی نفس و سایر علائم حیرت آور بوده و ما و بیمارانمان را در یك بیت شعر همصدا كرد: آب در كوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم - یار در خانه و ما گرد جهان می‌گردیم.
 

 

نتایج و بحث

نتایج حاصل از پژوهشهای ما در كاربرد بالینی گیاهان دارویی از جمله تخم كاهو و تخم شوید در بیماریهای قلبی در یك نمونه Case به شرح زیر است:
سید محسن احمدی 46 ساله، متاهل مهندس برق اهل مشهد الرضا ساكن تهران
علت مراجعه CC : درد قفسه سینه و احساس تنگی نفس همراه با تكرر ادرار و قطره قطره بودن ادرار.
در آزمایشها و مدارك پزشكی بیمار گرفتگی عروق كرونر (CAD) و بزرگ شدن خوش خیم پروستات (BPH) و غلظت خون بالا معین شده بود. به‌دنبال درد قفسه سینه پس از استرس و فعالیت بدنی به متخصص قلب و عروق در بیمارستان دی مراجعه و پس از اخذ نوار قلب و آزمون ورزش كه مثبت اعلام شده بود آنژیوگرافی گردیده و انسدادهایی به شرح زیر داشته است:
انسداد 90% در ناحیه اتصالی شاخه دوم diagonal
انسداد 80% در ناحیه اتصالی شاخه اول diagonal
انسداد 70% در شریان كورنری راست RCA در ناحیه پروگزیمال
Recommen dation: CABG
بیمار 5 جلسه مراجعه و گیاهان دارویی مربوطه را دریافت نمود. درد قفسه سینه Chestpain به‌طور كامل مرتفع گردید - احساس تنگی نفس و فشردگی گهگاه قفسه سینه رفع شد. غلظت خون نرمال گردید و علائم ادراری نیز از بین رفت (به علت مصرف همزمان خارشتر و ترنجبین).
از بیمار دوباره در خواست آنژیوگرافی گردید كه بیمار به علت اضطراب تا كنون كه هفت ماه از قطع درمانش می‌گذرد آن را انجام نداده است و با توجه به فعالیت‌های بدنی حتی شدید كه هیچ گونه علائمی نداشته آن را ضروری نمی‌داند، ولی سیگار را ترك كرده است و رژیم غذایی پر میوه همراه با سبزیجات را پذیرفته و از انزوا و افسردگی جسته و به آغوش اجتماع باز گشته است.
 

سپاسگزاری

بدین وسیله از زحمات و همكاریهای بی شائبه خانم پناهی مدیریت داخلی كلینیك و آمنه ابراهیمی و میر حبیب ریاضی پرسنل پژوهشی طرحهای تحقیقاتی كلینیك امام علی (ع) نهایت قدر دانی می‌شود.
 

 

منابع

قانون بوعلی سینا - ذخیره خوارزمشاهی سید اسماعیل جرجانی - تحفه حكیم مومن تنكابنی
تحقیقات پزشكان و پرسنل پژوهشی كلینیك امام علی (ع)


Herbal treatment of CAD
Mohammad Ashraf Nohegar
Emam Ali Reserch Clinic
Email: info@tebesonati.com
Web site:WWW.TEBESONATI.COM
meydan fatemi - chehelsoton - boali sina - plak 29 8976906-8957412

Abstract
The Present study was carried out in order to treatment of CAD patients with herbal drugs and plants during 3 monthy in 2004. They came with chief complain of cehst pain Dyspnea & Fatigue laboratory exams EKG -position Exarcice test & angiography of heart Vessels shows CAD which treated after herbal drug usage and make them safe interestingly

Keywords: Cad, medicinal olants