تبلیغات
گیاهان دارویی - ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی در قم تشكیل شد
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
سه شنبه 20 اردیبهشت 1390

ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی در قم تشكیل شد

سه شنبه 20 اردیبهشت 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، رئیس سازمان جهاد كشاورزی قم پیش از ظهر امروز در نخستین جلسه ستاد استانی توسعه فناوری گیاهان دارویی كه در سالن شهید زین‌الدین استانداری برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: در استان قم سطح زیر كشت محصولات زراعی باغی و گلخانه‌ای بیش از 80 هزار هكتار است.
رضا سیار خاطرنشان كرد: سطح زیركشت گیاهان دارویی در استان قم كمتر از 100 هكتار است، یعنی حدود 12 صدم درصد زمین‌های زیر كشت در استان به كشت گیاهان دارویی اختصاص دارد.
وی تصریح كرد: به دلیل كمبود منابع آبی و كاهش بارندگی‌ها در چند سال اخیر میانگین شوری زمین‌های كشاورزی بیش از سه برابر افزایش یافته است اما میزان تولید محصولات كشاورزی ثابت نگه داشته شده است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی قم گفت: حفظ میزان تولید در سال‌های گذشته نشانه سختكوشی كشاورزان و به‌كارگیری علوم و فنون نوین در كاشت، داشت و برداشت محصولات زراعی است.
وی با بیان اینكه استان قم خاستگاه رویش انواع متنوعی از گیاهان دارویی و سبزیجات است، اظهار داشت: با توجه به ارزش افزوده گیاهان دارویی و كم‌آبی مفرط در استان قم لازم است به گسترش و ترویج كشت این گیاهان بیشتر توجه شود.
سیار در ادامه افزود: در استان قم بیش از 3 هزار و 500 هكتار از زمین‌های كشاورزی به كشت سبزیجات اختصاص یافته كه بخش عمده‌ای از آنها جنبه دارویی دارند.
وی همچنین وجود منابع انسانی متخصص و برنامه‌های كارشناسی را از جمله ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان قم در زمینه تولید و فرآوری گیاهان دارویی دانست و گفت: وجود مراكز علمی و پژوهشی و فضای مذهبی شهر قم، مصرف گیاهان دارویی را به عنوان اولویت و ذائقه پذیرفته شده در استان مطرح ساخته است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی قم بر ضرورت ساماندهی عطاری‌ها در سطح شهر قم تأكید كرد و گفت: استان قم آماده و مهیا برای كشت و پرورش و توسعه گیاهان دارویی بوده و قابلیت و استعداد حركت به این سمت را دارد و مسئولان امر باید به این مهم عنایت ویژه‌ای داشته باشند.