تبلیغات
گیاهان دارویی - 372 قلم از گیاهان دارویی زیر پوشش بیمه قرار می‌گیرند
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
سه شنبه 20 اردیبهشت 1390

372 قلم از گیاهان دارویی زیر پوشش بیمه قرار می‌گیرند

سه شنبه 20 اردیبهشت 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، محمدحسن عصاره پیش از ظهر امروز در نخستین جلسه ستاد استانی توسعه فناوری گیاهان دارویی كه در سالن شهید زین‌الدین استانداری قم برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: چرخه تولید و فرآوری گیاهان دارویی در كشورمان در حال حاضر نارسا و معیوب است.
وی افزود: برای دستیابی به سطح مطلوبی از تولید و فرآوری گیاهان دارویی و از علم تا عمل راه طولانی را در پیش داریم كه باید با برنامه‌ریزی و طراحی مشخص و تدوین اهداف كمی و كیفی بلندمدت به این سمت و سو گام برداریم.
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی كشور طب ایرانی را تلفیقی از طب سنتی و طب اسلامی دانست و گفت: طب ایرانی جایگاه والایی در سطح بین‌المللی داشته و سالیان متمادی كتب دانشمندان ایرانی به ویژه قانون ابن‌سینا در سطح اول مجامع علمی بحث و بررسی شده است.
وی با بیان اینكه چرخه مالی تجارت دارو در دنیا بیش از 250 میلیارد دلار است، خاطرنشان كرد: بیش از 100 میلیارد دلار به صورت مستقیم و غیرمستقیم به تجارت گیاهان دارویی در سطح جهان اختصاص یافته است.
عصاره همچنین تصریح كرد: نیمی از گیاهان دارویی به صورت خام از كشورهای توسعه نیافته به كشورهای غربی صادر می‌شود و این كشورها پس از فرآوری گیاهان با قیمت‌های گزاف گیاهان دارویی را با عناوین مختلف به كشورهای جهان سوم می‌فروشند.
وی با اشاره به اهمیت و جایگاه گیاهان دارویی در سلامت انسان‌ها گفت: بسیاری از بیماری‌های نوظهور متأثر از مصرف داروهای شیمیایی است و امروزه حدود 80 درصد از داروها در كشورهای غربی را داروهای گیاهی تشكیل می‌دهد و استقبال از این داروها روز به روز در این كشورها افزایش می‌یابد.
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی كشور اظهار داشت: فلور ایران از متنوع‌ترین فلورهای جهان بوده و بیش از 8 هزار تنوع گیاهی در كشورمان وجود دارد كه این مهم ظرفیت عظیمی برای تولید و فرآوری گیاهان دارویی است.
وی در ادامه افزود: از میان 13 اقلیم آب و هوایی شناخته شده در جهان، 11 اقلیم مختلف در كشورمان وجود دارد و این مزیت سبب شده ایران حدود 2.5 برابر نسبت به كل قاره اروپا از تنوع گیاهی برخوردار باشد.
عصاره خاطرنشان كرد: یك‌هزار و 728 گونه گیاهی انحصاری كشورمان هستند كه بخش عمده‌ای از آنها در مصارف دارویی و بهداشتی كاربرد دارد كه مسئولان امر باید به این موضوع به شدت توجه داشته باشند.
وی تعداد گیاهان دارویی در ایران را 2 هزار و 100 گونه عنوان كرد و گفت: از میان این گونه‌ها بیش از 550 گونه گیاهان اسانس‌دار و معطر هستند كه در تولید مواد آرایشی و بهداشتی كاربرد فراوان دارند.
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی كشور از فعالیت بیش از 70 واحد صنعتی به غیر از واحدهای سنتی در تولید و فرآوری گیاهان دارویی در كشورمان خبر داد و گفت: دانشمندان جوان كشورمان اقلام زیادی از داروهای مهم و استراتژیك را با بهره‌مندی از گیاهان دارویی تولید می‌كنند.
وی با اشاره به ضرورت صادرات گیاهان دارویی و توجه به جنبه‌های اقتصادی و تجاری‌سازی این گیاهان خاطرنشان كرد: چرخه تولید و فرآوری گیاهان دارویی باید در كشورمان تكمیل شود تا ارزش افزوده آن به جامعه خودمان تعلق یابد.
عصاره در بخش دیگری از سخنان خود ظرفیت‌ها و توانمندی استان قم در زمینه تولید و كشت گیاهان دارویی را مورد توجه قرار داد و گفت: گیاهان دارویی به طور كلی نیاز آبی اندكی دارند و با شرایط گرم و نیمه خشك استان قم سازگاری می‌یابند.
وی تصریح كرد: بیش از 800 گونه گیاهی در استان قم وجود دارد كه 241 گونه آن دارویی بوده و همه آنها می‌توانند در چرخه تجاری و صنعتی‌سازی قرار بگیرند.
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی كشور گفت: استان قم از نظر پیشینه طب سنتی و اسلامی بسیار توانمند بوده و مراكز علمی و پژوهشی خوبی در این زمینه در استان وجود دارد.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر یك‌هزار و 100 پزشك در استان قم مشغول فعالیت هستند كه بر اساس بررسی‌های به عمل آمده حدود 77 درصد از آنها از داروهای گیاهی در كنار داروهای شیمیایی برای درمان بیماران خود تجویز می‌كنند و 38 درصد از آنها از روش‌های سنتی مانند حجامت بهره می‌گیرند.
عصاره خاطرنشان كرد: با هماهنگی‌های به عمل آمده قرار شده 372 قلم از گیاهان دارویی زیر پوشش بیمه قرار بگیرند و این حركت بسیار خوبی برای تجویز گیاهان دارویی از سوی پزشكان و افزایش رغبت مردم به استفاده از این گیاهان است.
وی در پایان بر ضرورت ارائه مشوق‌ها و آموزش‌های لازم برای توسعه و گسترش تولید و فرآوری گیاهان دارویی تأكید كرد و گفت: همه ارگان‌های مرتبط در این راستا رسالت‌ها و وظایفی بر عهده دارند و باید بر اساس یك طرح مدون و با هماهنگی گام‌های مثبت و موثری برای این مهم بردارند.