تبلیغات
گیاهان دارویی - شناسایی 400 گونه گیاه دارویی در چهارمحال و بختیاری
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
دوشنبه 2 خرداد 1390

شناسایی 400 گونه گیاه دارویی در چهارمحال و بختیاری

دوشنبه 2 خرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

علی‌محمد محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهركرد اظهار داشت: پونه كوهی، یونجه، گل‌آقا، گون، كنگر، مرزه كوهی، چای علفی، مرزن جوش، ریواس، بزگوش از مهم‌ترین انواع گیاهان خوراكی و دارویی در این استان است.
وی افزود: همچنینی تاكنون یك‌هزار و 300 گونه گیاهی مرتعی و جنگلی در این استان شناسایی شده است.
محمدی با اشاره به مهم‌ترین گونه‌های جنگلی در این استان، گفت: چنار، گلایی وحشی، زالزالك، پسته وحشی، داغنه، بید، گز، سنجد، نسترن وحشی، زبان گنجشك و زرشك از مهم‌ترین گونه‌های جنگلی در این استان است.
معاون اداره‌كل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: كنگر، بومادران، گون‌ها، جو پیازدار، اسپند، خارشتر، انواع جارو از دیگر گیاهان مرتعی این استان است.
وی با بیان اینكه تاكنون بیش از 8 هزار گونه گیاهی در ایران شناسایی شده است، گفت: از این تعداد بیش از یك‌هزار و 300 گونه گیاهی مرتعی و جنگلی در این استان وجود دارد.
محمدی تعداد گونه‌های گیاهی خاص این استان را بیش از 350 گونه گیاهی اعلام كرد و افزود: این 350 گونه گیاهی، خاص این منطقه بوده و در سایر مناطق یافت نمی‌شود.
وی با اشاره به اهمیت و جایگاه گیاهان دارویی در سلامت انسان‌ها گفت: بسیاری از بیماری‌های نوظهور متأثر از مصرف داروهای شیمیایی است و امروزه حدود 80 درصد از داروها در كشورهای غربی را داروهای گیاهی تشكیل می‌دهد و استقبال از این داروها روز به روز در این كشورها افزایش می‌یابد.
محمدی با اشاره به جنبه‌های اقتصادی و تجاری‌سازی این گیاهان خاطرنشان كرد: چرخه تولید و فرآوری گیاهان دارویی باید در كشورمان تكمیل شود تا ارزش افزوده آن به جامعه خودمان تعلق یابد.
وی از گیاهان به‌عنوان سرمایه‌های مادی این كشور نام برد و افزود: با فرآوری و تولید گیاهان دارویی می‌توان زمینه اشتغال بسیاری از جوانان جویای كار را فراهم و چهارمحال بختیاری را بدل به منطقه تولید گیاهان دارویی كرد.
محمدی تصریح كرد: نزدیكی انسان به طبیعت موجب سلامتی بیشتر او می‌شود و گیاهان دارویی نیز با توجه به جایگاه طبیعی خود از این رهگذر دارای اهمیت هستند.