تبلیغات
گیاهان دارویی - ایجاد یك میلیون فرصت شغلی در بخش گیاهان دارویی
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
پنجشنبه 12 خرداد 1390

ایجاد یك میلیون فرصت شغلی در بخش گیاهان دارویی

پنجشنبه 12 خرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، علی ابراهیمی بعد ازظهر امروز در جلسه ستاد گیاهان دارویی كه در استانداری مازندران برگزار شد با بیان اینكه 372 قلم گیاه دارویی در لیست ركورد گینس به ثبت رسیده است، بیان داشت: گیاهان بومی كه دارای مزیت نسبی دارویی هستند و در عرصه جهانی می‌توانند رقابت داشته باشند.
وی افزود: برنامه‌های راهبردی محصولات در بخش گیاهان دارویی و نیز محصولات سالم ارگانیك در سطح كشور قابل بحث است كه با تشكیل ستاد گیاهان دارویی به این مهم پرداخته می‌شود.
نماینده ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی فناوری كشور بر تشكیل كارگروه علم و صنعت و ترویج گیاهان دارویی و طب سنتی را در استان مازندران تاكید كرد و یادآور شد: فعالیت توسعه و ترویج گیاهان دارویی در بخش علمی به صورت كلی‌گویی موثر نیست و باید به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد.
وی با بیان اینكه بخش حمایتی دولت در فعالیت‌های دانش بنیان چشمگیر است، گفت: امسال اعتبار 3 هزار میلیارد تومان برای شركت دانشجویان در مباحث علمی اختصاص داده شد كه می‌توان از مزیت در بخش توسعه گیاهان دارویی استفاده شود و براساس معیارهای تحقیقاتی پژوهشی برای رسیدن به اهداف دست یابیم.
نماینده ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی فناوری كشور اظهار داشت: انگیزه‌ای كه در مازندران برای ترویج گیاهان دارویی دیده شد برای ایجاد اشتغال و سلامت جامعه موثر است كه در بحث اشتغالزایی در بخش گیاهان دارویی در سطح كشور یك میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
عضو هیئت علمی و تحقیقات دانشگاه كشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران نیز درباره ترویج گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در مازندران گفت: یك چهارم گیاهان دارویی كشور از مازندران تامین می‌شود.
محمد اكبرزاده افزود: در منطقه آسیا به لحاظ تنوع آب و هوایی 113 هزار گونه گیاه دارویی می‌روید كه 8 هزار گونه در كشورمان پرورش می‌یابد.
وی با بیان اینكه 20 هزار گونه گیاه دارویی كشور برای صنعت دارویی به كار می‌رود، تصریح كرد: تاكنون 5 هزار داروی گیاهی در صنایع مختلف ساخته شده است كه در این بخش 30 گونه گیاهان دارویی در مناطق ییلاقی مازندران پرورش می‌یابد.
اكبرزاده با اشاره به اینكه 200 گونه گیاه به لحاظ ارزش دارویی و پراكنش از مهم‌ترین داروهایی هستند كه دارای اسانس هستند، بیان داشت: رویش گل‌های دارویی گل گاو زبان و گل محمدی در مناطق بالادست مازندران می‌رویند.
وی ادامه داد: بر اساس بررسی مراكز تحقیقاتی به صورت پایلوت برخی مناطق ییلاقی مازندران بازدید و با آموزش‌های لازم به بومی‌های منطقه سه نقطه مناطق جنگلی مازندران زیر كشت گیاهان دارویی رفته است.
عضو هیئت علمی و تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران درباره اشتغالزایی فراهم شده در بخش كشت گیاهان دارویی اظهار داشت: در هر هكتار زمین دو و نیم نفر اشتغال مستقیم و دو نفرغیر مستقیم ایجاد می‌كند.
وی افزود: 30 هزار هكتار از اراضی دیم كشاورزی مازندران از گونه‌های با ارزش كشت شده است كه می‌توان به طور متوسط بین چهار و نیم تا پنج میلیون درآمد متوسط داشت.
اكبرزاده خاطرنشان كرد: با استفاده از گیاهان دارویی جدیدترین درمان برای بیماری ایدز به كار بسته شد و چون عدم آشنایی با برخی گیاهان دراین زمینه كم است نیازمند بررسی‌های علمی و وجود آزمایشگاه‌های مجهز در این باره هستیم.