تبلیغات
گیاهان دارویی - ایجاد پژوهشكده ستاد گیاهان دارویی در مازندران
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
پنجشنبه 12 خرداد 1390

ایجاد پژوهشكده ستاد گیاهان دارویی در مازندران

پنجشنبه 12 خرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، مصطفی مهدی‌نژاد بعد از ظهر امروز در جلسه ستاد بررسی گیاهان دارویی و طب ایرانی در مازندران با بیان اینكه پنج مركز دانشگاهی مرتبط در بحث گیاهان دارویی در استان فعالیت دارند، بیان داشت: اقلیم وم وقعیت جغرافیایی مازندران سبب شد تا ظرفیت خوبی در كشت گیاهان دارویی در این استان به وجود آید و مازندران چهارمین استان در تشكیل ستاد گیاهان دارویی در كشور است.
وی افزود: شناساندن گیاهان دارویی در استان و پیشبرد اهداف طب ایرانی در سطح ملی سبب توسعه اقتصادی، امنیت غذایی و حفظ ژنتیكی در كشور شده و در این امر اشتغالزایی مطلوبی ایجاد می‌شود.
رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با بیان اینكه ایران خاستگاه 8 هزار گیاه دارویی در سطح بین‌المللی است، تصریح كرد: یك هزار و 800 گونه گیاهان دارویی در استان مازندران رویش دارد.
وی ادامه داد: مازندران علاوه بر استعدادهای بالقوه اقلیمی دارای مراكز علمی درمانی است كه می‌تواند تولیدكننده انواع گیاهان دارویی موجود در منطقه شمال باشد.
وی جایگزینی گیاهان دارویی را به جای صادرات نفت مناسب دانست و اظهار داشت: همگامی با منویات رهبری كه تولید علم موجب توسعه كشور می‌شود در استفاده از منابع علمی استان در بخش‌های صنعتی، اقتصادی و درمانی متناسب با سند چشم انداز توسعه باید فعالیت كرد.
رئیس جهاد دانشگاهی استان مازندران یادآور شد: 25 هكتار از اراضی شمال برای كشت گیاهان دارویی به جهاد دانشگاهی اعلام آمادگی كردند كه برای توسعه این بخش توجه به صنایع تولید كننده و فرآوری تولیدات گیاهان دارویی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی از وجود دو كارخانه تولید گیاهان دارویی در استان خبر داد و گفت: شكاف موجود در علم و صنعت دغدغه مسئولان این بخش قرار گرفته كه باید با وحدت رویه و بررسی كارشناسانه ناتوانی در تولید علم و تكنولوژی و نیز كاربردی شدن پژوهش‌ها در مازندران انجام شود كه در این راستا جهاد دانشگاهی قابلیت هماهنگی‌های لازم را با مراكز علمی دارد.‌
مهدی‌نژاد با اشاره به اینكه نقشه راه گیاهان دارویی در جهاد دانشگاهی مراحل پایانی را می‌گذراند، خاطرنشان كرد: استان‌های اردبیل، مازندران و ایلام به عنوان پایلوت درباره گیاهان دارویی و تشكیل ستاد در این بخش فعالیت می‌كنند.‌
مدیركل كمیته امداد امام خمینی استان مازندران نیز با بیان اینكه كمیته امداد به عنوان دستگاه پشتیبان فعالیت خوبی در بحث اشتغالزایی و استفاده از اراضی را در كاشت گیاهان دارویی دارد، گفت: برخی اراضی غیر قابل استفاده در اختیار مددجویان كمیته امداد است كه می‌توان با ارائه تسهیلات و آموزش در این بخش به كاشت گیاهان دارویی روی آورد.
ابراهیم باغبانی ایجاد فضایی برای مصرف گیاهان دارویی را از سوی دستگاه‌های مربوطه حائز اهمیت دانست و افزود: 230 هكتار اراضی شیبدار از سوی كمیته امدا احیا شد و بر اساس نیازسنجی در بخش گیاهان دارویی در همه شهرستان‌های استان می‌توان متناسب با نیاز در بخش دولتی و خصوصی به كشت این نوع گیاهان پرداخته شود.