تبلیغات
گیاهان دارویی - تنوع گیاهی مازندران معادل گیاهان اروپا است
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
یکشنبه 15 خرداد 1390

تنوع گیاهی مازندران معادل گیاهان اروپا است

یکشنبه 15 خرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، محمد امینی در جلسه ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی با بیان اینكه 18 ایستگاه تحقیقاتی در سطح استان مازندران در بخش كشاورزی و منابع طبیعی فعالیت دارند، بیان داشت: 350 پرسنل و 100 نفر متخصص در بخش گیاهان دارویی فعالیت دارند.
وی افزود: از 8 هزار گونه گیاهان دارویی در كشور حدود 2هزار گونه گیاه دارویی در منطقه شمال و مازندران می‌روید كه این تنوع گونه گیاهی استان معادل كل گیاهان دارویی اروپا است.
رئیس مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی مازندران با اشاره به اینكه جمع‌آوری و دستیابی و نیز تعیین پراكنش گیاهان دارویی در مازندران مراحل پایانی خود را می‌گذراند، تصریح كرد: جمع‌آوری و شناسایی گیاهان دارویی در بانك ژن كشور به عنوان ذخیره‌ای ارزشمند برای تحقیقات به كار‌گیری می‌شود.
وی ادامه داد: كشت و اهلی كردن گیاهان دارویی در عرصه جنگلی مورد توجه قرار گرفته و نیز تاكنون 80 گونه مواد موثر گیاهان دارویی در بخش تعیین و تركیب شناسایی شدند.
رئیس مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی مازندران با بیان اینكه حفاظت از گونه‌های گیاهی دارویی بر اساس مقررات پوشش حمایتی باید انجام شود، گفت: طرح‌های جنگلداری باید به گونه‌ای باشد تا از این گیاهان بهره‌برداری درستی شود.
وی افزود: متولی گیاهان دارویی به‌صورت تخصصی باید مشخص شود زیرا ستاد نمی‌تواند در بخش‌های زیربنایی فعالیت مطلوبی داشته باشد.
امینی فراهم شدن بازار تضمینی برای تولید گیاهان دارویی را از عوامل موثر توسعه این بخش دانست و خاطرنشان كرد: متمركز كردن فعالیت پژوهش‌های دانشگاهی و حفاظت و تقویت مراكز تحقیقاتی در توسعه گیاهان دارویی موثر است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان مازندران نیز با اشاره به اینكه بیش از840 هكتار از اراضی كشاورزی استان به صورت متفرق به كشت 24 گونه گیاهان دارویی اختصاص داده شد، گفت: بسیاری از گیاهان دارویی استان در حال برداشت است كه برخی در كنار مزارع كشت می‌شود.
عنایت الله تورنگ افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال یك هزار و 600 تن گیاه دارویی در سطح استان برداشت شود كه شامل گل محمدی، باریجه، كاسنی، گزنه، سنبل تیم، همیشه بهار، مریم گلی، پنیرك و بسیاری از گیاهان دیگر به صورت خودرو در حاشیه مزارع و نیز به صورت كشتی رویش دارند.
وی نبود تشكل‌های ویژه برای گیاهان دارویی را دغدغه برای ساماندهی این بخش دانست و اظهار داشت: برخی تنگناها در بخش ساماندهی گیاهان دارویی در استان وجود دارد كه می‌توان از طرق فرهنگ‌سازی، آموزش، تبیین ارزش‌های گیاهان دارویی، ایجاد سیاست‌های روشن در زمینه الكترونیك و نظام بازار و نبود فرایندی برای اصلاح گیاهانی كه در مزارع كشت می‌شوند از مشكلات و تنگناهایی این بخش است كه باید مورد توجه ستاد قرار گیرد.
تورنگ خاطرنشان كرد: زنجیره تولید باید به نحوی باهم پیوند داشته باشند تا به صورت شبكه تولید، صنعت، مصرف و نیاز بازار را تامین كنند و در این ساماندهی تولید گیاهان دارویی در مازندران از بی‌برنامگی خارج می‌شود.