تبلیغات
گیاهان دارویی - ایجاد ظرفیت 7500 شغل در مزارع دارویی مازندران
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
یکشنبه 15 خرداد 1390

ایجاد ظرفیت 7500 شغل در مزارع دارویی مازندران

یکشنبه 15 خرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، سید علی اكبر طاهایی در جلسه ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی در مازندران با بیان اینكه فعالیت در بخش تولید گیاهان دارویی باید بر اساس نقشه راه تدوین شود، بیان داشت: مازندران دارای ظرفیت‌های مطلوبی برای بهره‌برداری مناسب از گیاهان دارویی است كه بدون هدررفت در انرژی و تبدیل علم به ثروت پایدار باید از كشت‌های مقطعی در بحث گیاهان دارویی خودداری شود.
وی با اشاره به اینكه مازندران با عنوان بهار نارنج در سطح كشور مطرح است، افزود: گیاهان دارویی مناسبی در مازندران كشت می‌شود كه باید به صورت تخصصی به هر یك از گیاهان پرداخته شود و براساس نیاز به تولید و صنعت این بخش پرداخته شود در حالی كه به دلیل سواحل این استان ماسه درمانی از موارد مهمی در درمان بیماری های مفاصل است.
استاندار مازندران نقشه راه تولید گیاهان دارویی را متناسب با برنامه پنجم توسعه حائز اهمیت دانست و تصریح كرد: 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه‌ای برای اشتغالزایی در كشور اختصاص یافته است كه به طور متوسط برای هر وام 2.5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است كه در این بخش باید از ظرفیت‌های مردمی استفاده شود.
نماینده عالی دولت در مازندران با اشاره به اینكه حفظ منابع طبیعی استان بر همه مسئولان واجب است، اظهار داشت: گیاهان دارویی در مناطق ییلاقی استان كشت می‌شود كه برخی مطالبات متخصصان در كشت گیاهان دارویی برای راهسازی مناطق جنگلی امكان‌پذیر نیست.
طاهایی استفاده از مراكز علمی و دانشگاهی و درمانی استان را برای ترویج گیاهان دارویی و داروهای گیاهی موثر دانست و اظهار داشت: بنا به تاكید رئیس جمهور نظام بیمه‌ای كشور از طرح گیاهان دارویی و داروهای گیاهی حمایت می‌كند.
وی با تاكید بر اینكه سامانه فعالیت بر تولید گیاهان دارویی و تولید داروهای گیاهی در استان باید فعال شود، گفت: فعالیت ستاد گیاهان دارویی در مازندران به صورت كارگروه تخصصی پیگیری شود.
استاندار مازندران با اشاره به اینكه امسال 2 هزار مقاله در همایش گیاهان دارویی به دبیر خانه این بخش ارائه شد، گفت: فعال شدن بنیاد نخبگان استان در حال اجرا است و ضرورت دارد از ظرفیت بخش خصوصی در ترویج گیاهان دارویی استفاده شود.
وی افزود: مراكز علمی و دانشگاهی به اولویت‌های استان توجه داشته باشند و پایان‌نامه‌های دانشجویان به گیاهان دارویی داخل استان معطوف شود.
طاهایی استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی و فراغت روستائیان را در توسعه گیاهان دارویی بااهمیت دانست و یادآور شد: برخی از اراضی كشاورزی غیرقابل كشت می‌تواند برای گیاهان دارویی به كار گرفته شوند و در بحث یكپارچه‌سازی مزارع می تواند زیر كشت گیاهان دارویی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه كشت و تولید گیاهان دارویی دراراضی كشاورزی سبب اشتغال بسیاری از تحصیل‌كرده‌های كشاورزی و منابع طبیعی استان می‌شود، خاطرنشان كرد: 7 هزار و 500 تحصیلكرده بخش كشاورزی و منابع طبیعی در مازندران بیكار هستند كه می‌توانند در این بخش به‌كارگیری شوند.
طاهایی در پایان سخنانش از نهایی شدن سند آمایش آموزش عالی در وزارت علوم خبر داد و اظهار داشت: تمام مراكز دولتی و غیردولتی دانشجویان را متناسب با نیاز جامعه تربیت می‌كنند.