تبلیغات
گیاهان دارویی - 200 هزار هكتار اراضی كشت گیاهان دارویی داریم
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
دوشنبه 16 خرداد 1390

200 هزار هكتار اراضی كشت گیاهان دارویی داریم

دوشنبه 16 خرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، كریم تباشیر در بازدید از منطقه حفاظت شده زیر پوشش گیاهان دارویی و گونه‌های نادر این استان در منطقه تنگ‌سزخ یاسوج كه به همراه استاندار و تنی چند از مسئولان مربوطه صورت گرفت، اظهار داشت: در حوزه زاگرس بیش از یكهزار گونه گیاهی و دارویی موجود است كه از این میزان، 470 گونه مربوط به حوزه منابع طبیعی استان است.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری كهگیلویه و بویراحمد بیان داشت: این گونه‌های گیاهی شامل بیلهر، كرفس، جاشیر خوراكی و آنقوزه بوده كه برخی از این گونه‌ها بومی منطقه و منحصر به فرد است.
این مسئول به گونه گیاهی آنقوزه و خصوصیات آن اشاره كرد و گفت: این گونه مهم دارویی متوسط عمر بین 6 تا 9 سال دارد كه در مناطق گرمسیری و سردسیری با حداقل و حداكثر ارتفاع 400 و 2 هزار و 600 متر از سطح دریا رویش دارد.
تباشیر به نواحی رویش این گونه در مناطق گرمسیری و سردسیری استان كهگیلویه و بویراحمد اشاره كرد و افزود: مناطق كاكان و تنگ‌سرخ در شهرستان بویراحمد و همچنین اراضی دامنه كوه دنا در شهرستان سی‌سخت از نواحی سردسیری رویش این گیاه و منطقه دژسلیمان گچساران از نواحی گرمسیری رویش آنقوزه در این استان به شمار می‌روند.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان كهگیلویه و بویراحمد منطقه حفاظت شده تنگ‌سرخ را به عنوان منطقه الگو در این زمینه معرفی كرد و افزود: در این منطقه بیش از 40 هزار هكتار رویشگاه حفاظت شده موجود است كه می‌توان با همت بهره‌برداران و مساعدت دولت، این میزان را به چند برابر افزایش داد.
تباشیر با اشاره به این‌كه منطقه حفاظت شده تنگ‌سرخ در گذشته از یك منطقه پوششی به یك منطقه مرتعی تبدیل شده بود، ابراز داشت: تا قبل از شكل‌گیری این نوع از حفاظت، 30 هزار واحد دامی در منطقه تنگ‌سرخ وجود داشت و بیشتر گونه‌های گیاهی و دارویی رو به انقراض بود.
مسئول ارشد منابع طبیعی این استان از دیگر اثرات منفی استفاده نامطلوب از منابع طبیعی این منطقه را فرسایش خاك دانست و افزود: با همكاری مناسب و مثبت مردم، تعداد واحدهای دامی به 8 هزار واحد كاهش یافت و تاثیر چشمگیر این مقدار تقلیل دام، اثر مثبت مهمی بر زنده شدن طبیعت این منطقه برجا گذاشت.
تباشیر به وسعت 200 هزار هكتاری اراضی قابل استحصال گیاهان دارویی در این استان اشاره كرد و عنوان داشت: با بررسی‌های انجام شده، به این نتیجه رسیدیم كه در هر هكتار از اراضی منابع طبیعی 10 هزار بوته گیاه آنقوزه قابل كشت بوده و اگر هر دو هكتار از این اراضی دو شغل ایجاد كند، در این بخش توانایی اشتغال‌زایی برای 100 هزار نفر را داریم.
این مسئول، واسطه‌ها و دلال‌ها را از مهم‌ترین عوامل مخل در پروسه تولید، فروش و صادرات محصولات این بخش دانست و خاطرنشان كرد: با كمك و همیاری به بهره‌برداران این حوزه می‌توان دست واسطه‌ها را از تولیدات و فروش محصولات كوتاه كرد.