تبلیغات
گیاهان دارویی - 50 نوع گیاه دارویی در خراسان رضوی شناسایی شد
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
دوشنبه 16 خرداد 1390

50 نوع گیاه دارویی در خراسان رضوی شناسایی شد

دوشنبه 16 خرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، حسن تقوایی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در محل این اداره كل اظهار داشت: تمام گیاه‌های دارویی شناخته شده در كشور حدود 200 مورد است.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی، با بیان اینكه خواص دارویی این گیاهان مشخص شده است، افزود: باید از این ظرفیت خدادادی و ویژه به بهترین شكل ممكن استفاده شود.
تقوایی در ارتباط با اقدامات انجام شده در مورد بیابان زدایی ادامه داد: این اداره كل تمام سعی و تلاش خود را بر همین اصل استوار كرده است.
وی تنها راه حل مشكل بیابان زایی در استان خراسان رضوی را انجام امور آبخیزداری و آبخوان‌داری دانست و افزود: در حال حاضر بیش از 15 تن در هكتار از اراضی و زمین‌های این استان فرسایش خاك وجود دارد.
تقوایی منابع خاك خاصلخیز را غیرقابل بازگشت عنوان كرد و هشدار داد: در صورت ادامه روند از دست دادن خاك‌های حاصلخیز، آینده وحشتناكی در انتظار آبخیزداری خراسان رضوی است.
وی رقم فرسایش خاك استان را نیز افزون بر 180 تن برشمرد و تصریح كرد: در حال حاضر برای جلوگیری از بروز خشكسالی به اعتبارات بسیار زیادی نیاز است.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان رضوی مبلغ مورد نیاز در این ارتباط را افزون بر یك‌هزار و 200 میلیارد ریال ارزیابی كرد و افزود: مسئله خاك مسئله بسیار مهمی بوده كه تاكنون به علت‌های مختلف به آن بی‌توجهی زیادی شده است.
وی با بیان اینكه بیش از یك‌میلیون از اراضی مناطق مختلف استان خراسان رضوی تحت تاثیر فرسایش بادی است، افزود: با یك مدیریت صحیح و اصولی باید از افزایش مساحتی اراضی فرسایش زمین‌های حاصلخیز جلوگیری به عمل آید.
تقوی حمایت‌های دولت را در این زمینه بسیار لازم دانست و خاطر نشان كرد: با این حال دولت در طول چند سال گذشته با اختصاص اعتبارات بسیار مناسب كمك خوبی به این موضوع كرده است.
وی بیابان‌های ایران و به تبع آن استان خراسان رضوی را دارای ذخایر بسیار غنی و ارزشمندی ذكر كرد و افزود: در صورت اجرای یك برنامه‌ریزی دقیق، به بهترین شكل از این ذخایر ارزشمند استفاده می‌شود.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان رضوی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به سال جهاد اقتصادی تصریح كرد: باید در این سال فعالیت‌های اقتصادی در راستای حفظ محیط زیست و كمك به اسراف نكردن در ذخایر ملی رنگ و بویی دیگر داشته باشد.