تبلیغات
گیاهان دارویی - احداث آزمایشگاه تخصصی گیاهان دارویی ضروری است
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
دوشنبه 16 خرداد 1390

احداث آزمایشگاه تخصصی گیاهان دارویی ضروری است

دوشنبه 16 خرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

حمد توكلی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهركرد اظهار داشت: چرخه شناسایی، عرضه و مصرف گیاهان و داروهای طب سنتی نیاز به كار پژوهشی و فرهنگسازی دارد.
وی افزود: آنچه لازم است نهادینه شود، ارتقای سطح دانش و آموزش دست اندركاران عرضه داروهای گیاهی است كه از آگاهی علم مدرن دارویی درمانی آگاهی نسبی یابند.
توكلی با بیان اینكه داروهای گیاهی به خوبی معرفی و تبلیغ نشده‌اند، گفت: امروزه رویكرد افكار عمومی به مصرف داروهای گیاهی در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار بیشتر شده است كه این امر ضرورت ترویج فرهنگ مصرف این گیاهان را بیش از پیش مورد تاكید قرار می‌دهد.
وی با بیان اینكه در این استان تاكنون یك‌هزار و 300 گونه گیاهی شناسایی شده است،‌ گفت: همه عناصر، مؤلفه‌ها و زمینه‌های محوریت گیاهان چه دارویی و چه غذایی در این استان مهیا و در دسترس است، اما واقعیت این است كه آنچنان كه باید جایگاه گیاه درمانی یا داروهای گیاهی برای مردم نقد و تعریف نشده است.
رئیس دانشگاه علمی ـ كاربردی فارسان ادامه داد: امروزه این سرمایه ملی، پشتوانه پایداری سلامت و درمان‌گرایانه بدون هیچ عوارض ناخواسته به عنوان كامل‌ترین مجموعه درمانی، در سایه هیاهوهای مدرنیزه و تبلیغات دانش مدرن دارویی جهانی مهجور مانده است.
وی اضافه كرد: سرمایه‌گذاری در این مسیر علاوه بر ایجاد اشتغال جوانان می‌تواند بستر صادرات این محصولات ارزشمند را فراهم و در نتیجه برای این استان اشتغالزایی و برای كشور ارزآوری داشته باشد.
توكلی ادامه داد: تامین مواد اولیه لازم برای تولید در صنایع دارو سازی، بهداشتی و غذایی و استفاده فراوان آن در طب گیاهی، از جمله مواردی است كه می‌تواند نقش حیاتی این صنعت را به خوبی تبیین كند.
وی افزود: برهمین اساس لازم است تا زنجیره تولید باید به نحوی باهم پیوند داشته باشند تا به صورت شبكه تولید، صنعت، مصرف و نیاز بازار را تامین كنند.
توكلی استفاده از مراكز علمی و دانشگاهی و درمانی استان را برای ترویج گیاهان دارویی و داروهای گیاهی موثر دانست و گفت: برهمین اساس مراكز علمی و دانشگاهی باید به اولویت‌های این استان توجه داشته باشند و پایان‌نامه‌های دانشجویان به گیاهان دارویی داخل استان معطوف شود.