تبلیغات
گیاهان دارویی - مراكز تحقیقات گیاهان دارویی استان اردبیل شناسایی می‌شوند
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
سه شنبه 31 خرداد 1390

مراكز تحقیقات گیاهان دارویی استان اردبیل شناسایی می‌شوند

سه شنبه 31 خرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

سید‌حامد عاملی در نشستی با بهره برداران گیاهان دارویی اردبیل افزود: شناسنامه‌دار كردن گیاهان دارویی و واگذاری آن به بخش خصوصی از نیازهای اساسی در حوزه گیاهان دارویی است كه ضرورت دارد در این راستا همت گسترده‌ای انجام بگیرد.
وی گفت: در این استان در موضوع گیاهان دارویی و واگذاری آن به بخش خصوصی اقداماتی آغاز شده و تمام مراكز و بخش خصوصی را كه آماده فعالیت در حوزه گیاهان دارویی هستند را در دست شناسایی داریم.
عاملی اظهار داشت: به محض فراهم شدن مقدمات برنامه‌ای را برای ساماندهی فعالان فرآوری گیاهان دارویی اجرایی خواهیم كرد و علاوه بر این مراكز تولید و عرضه گیاهان دارویی در این استان را هدفمند و منسجم خواهیم كرد.
وی بر لزوم شناسایی ظرفیت‌های تولید گیاهان دارویی در استان تاكید كرد و خواستار فرآوری صنعتی این محصولات در استان شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا رییس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل هم در این جلسه گفت: پژوهشكده گیاهان دارویی در جهاد دانشگاهی فعال است كه در آینده نزدیك در نظر داریم آن را به دانشگاه تبدیل كنیم .
اكبر قاسمی افزود: از سال 88 طبق نقشه راه ستاد گیاهان دارویی نهاد جهاد دانشگاهی فعالیت‌هایی را آغاز كرده‌ایم و یك مزرعه به منظور تحقیقات گیاهان دارویی در كشت و صنعت مغان آماده كرده‌ایم.
وی گفت: مجوز مركز رشد واحدهای فرآوری گیاهان دارویی نیز اخذ شده و در نظر داریم این مركز را به عنوان دومین مركز تخصصی كشور در اردبیل راه اندازی كنیم .
قاسمی اظهار داشت: در كنار كشت و زرع گیاهان دارویی به واحدهای فناوری و تولید نیز اقدام كرده‌ایم كه در صورت تمایل كشت گیاهان دارویی را در استان اردبیل تقویت می‌كنیم.
وی افزود: در مزرعه جهاد دانشگاهی بر اساس نقشه راه سه ‏ساله مبنا را در سال 90 گذاشته‌ایم تا به گیاهان دارویی از طریق كشت و زرع دسترسی پیدا كنیم.
وی بیان كرد: در این سه هكتار 59 گونه گیاهان دارویی به صورت آزمایشی كاشته شده كه از این میزان 46 رقم در حد بسیار عالی است به طوری كه می‌توان آن را تا مرحله تولید رساند.
قاسمی عمده گیاهان كاشته شده در این مزرعه را آویشن ، به‌لیمو ، مریم‌گلی ، لاواندا ، والرین و هپاریوم ذكر كرد و گفت: برداشت این محصولات از دو روز گذشته آغاز شده كه در كنار آن در تولید نشا و بذر این محصولات نیز به خودكفایی رسیده‌ایم.