تبلیغات
گیاهان دارویی - كشت گیاهان دارویی در 28 هكتار از اراضی اردبیل
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
چهارشنبه 1 تیر 1390

كشت گیاهان دارویی در 28 هكتار از اراضی اردبیل

چهارشنبه 1 تیر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، عادل عبدایمانی ظهر امروز در جلسه ستاد گیاهان دارویی استان اردبیل اظهار داشت: این گیاهان شامل زعفران همیشه بهار كدو آویشن سنبل‌طیب و... است.
وی خاطرنشان كرد: در استان اردبیل این آمادگی و ظرفیت را داریم كه تا 40 برابر سطح زیر كشت این گیاهان را افزایش داده و بتوانیم كشت گیاهان دارویی را در استان به حد اعلای خود برسانیم.
این مسئول افزود: كشت گیاهان دارویی در استان اردبیل به صورت ارگانیك انجام شده و در صددیم در صورت وجود حمایت، افزایش سطح زیر كشت را ارتقا داده و علاوه بر مصارف داخلی نسبت به صادرات آن نیز اقدام كنیم.
وی بیان داشت: به شرطی آماده افزایش سطح زیر كشت این محصولات هستیم كه بازار فروش مناسبی برای كشاورزان ما فراهم شود در غیر این صورت به دلیل نبود صرفه اقتصادی، كشاورزان به كشت گیاهان دارویی رغبتی ندارند.
عبدایمانی ترمیم بحث بازرگانی گیاهان دارویی را نیز یادآور شد و عنوان داشت: در صورت اقبال گسترده از خرید گیاهان دارویی و فرآوری مناسب آن آماده‌ایم كشاورزان را نسبت به كاشت این محصولات ترغیب كنیم.

* كلكسیون گیاهان دارویی در استان تهیه شده است

رئیس مركز تحقیقات كشاورزی استان اردبیل نیز در این جلسه از ایجاد كلكسیون گیاهان دارویی و دو ایستگاه این محصولات در استان اردبیل خبر داد.
یوسف امین‌زاده اظهار داشت: این ایستگاه‌ها در شهرستان‌های خلخال و اردبیل با 72 گونه گیاهی مراحل تحقیقات خود را سپری كرده و در حال طی مراحل تحقیقاتی است.
وی گفت: 27 گونه گیاهی شناسایی و مطالعه شده و علاوه بر آن سه طرح تحقیقاتی در راستای گیاهان دارویی در دست اجرا داریم كه بستر خوبی برای مطالعات و تحقیقات در این راستا است.
این مسئول فعال‌سازی بخش خصوصی و ورود این بخش به حوزه گیاهان دارویی را ضروری اعلام و خاطرنشان كرد: آماده‌ایم در صورت استقبال بخش خصوصی كشت ارگانیك گیاهان دارویی در استان اردبیل را نیز با اشتغال مفید و مناسب اجرایی كنیم.