تبلیغات
گیاهان دارویی - شناسایی یک ژنوتیپ جدید زیتون برای نخستین بار در جهان
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
شنبه 4 تیر 1390

شناسایی یک ژنوتیپ جدید زیتون برای نخستین بار در جهان

شنبه 4 تیر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :پژمان

ژنوتیپ جدیدی از زیتون در استان کرمان شناسایی شده که در جهان نظیری برای آن وجود ندارد.

مسئول گروه زیتون وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایانا با اعلام این مطلب گفت: با توجه به قانون ثبت مالکیت معنوی در منابع ژرم پلاسم گیاهی وزارت جهاد کشاورزی با همکاری موسسه تحقیقات بین المللی زیتون، شناسایی این منابع را در دستور کار قرار داد.

جهانگیر عرب افزود: طی پنج سال به شناسایی 195 منبع ژنی دست یافتیم که تاکنون 145 ژنوتیپ مشخص و مستقل از سایر ژنوتیپهای زیتون در جهان مورد شناسایی دقیق قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: موسسات تحقیقاتی و پژوهشی وزارت جهاد کشاورزی موفق به تفکیک علمی ژنوتیپها از سایر ژنوتیپهای جهانی شدند.

عرب از ژنوتیپ جدیدی که تاکنون در جهان وجود نداشته است، خبر داد و تصریح کرد: این ژنوتیپ برای نخستین بار در استان کرمان کشورمان مورد شناسایی قرار گرفته و با سایر ژنوتیپهای موجود در جهان تفاوت ماهوی دارد.

 

تایید ژنوتیپ جدید زیتون توسط نمایندگان خواروبار جهانی و شورای بین المللی

این مقام مسئول ادامه داد: نمایندگان سازمان خواروبار جهانی (FAO) و شورای بین المللی زیتون برای بررسی این ژنوتیپ جدید به کشورمان سفر کرده اند و اقدامات علمی و فنی لازم در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و موسسه های تحقیقاتی مربوط به وزارت جهاد کشاورزی به انجام رسیده و ماهیت جدید بودن این رقم به تایید رسیده است.

وی یادآور شد: معرفی این ژنوتیپ جدید زیتون به جهان بیانگر تلاش و جدیت علمی محققان بخش کشاورزی کشورمان است.

عرب تاکید کرد: از آنجایی که منابع ژنتیکی جزو ثروتهای ملی هر کشور محسوب می شود، در زمینه بروز دانش نوین و استفاده از مزایای نهفته در ژنوتیپهای جدید، امیدواریم که تلاشها استمرار یافته و حمایتهای لازم در این بخش انجام شود.