تبلیغات
گیاهان دارویی - صنایع بسته‌بندی گیاهان دارویی در بروجن ایجاد شود
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
سه شنبه 14 تیر 1390

صنایع بسته‌بندی گیاهان دارویی در بروجن ایجاد شود

سه شنبه 14 تیر 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از شهركرد، آیت الله غلامیان در كارگاه آموزشی اصول جمع‌آوری و خشك كردن گیاهان دارویی در این شهرستانبا تاكید بر اینكه بهره‌برداری از انواع گیاهان دارویی مرتعی خودرو باید به تناسب احتیاجات صورت بگیرد، اظهار داشت: برهمین اساس اگر خارج از حد نیازمندی اقدام به بهره‌برداری یا كشت گیاهان دارویی شود، نه تنها به علت عدم مصرف در انبارها باقی می‎ماند و غالب آنها به‌ویژه انواع اسانس‌دار، خواص درمانی خود را از دست می‎دهند.
وی با بیان اینكه تعداد گیاهانی كه امروزه از نظر درمانی مورد استفاده قرار می‎گیرند، بسیار است، گفت: اگر مكان وسیع و مجهزی برای خشك كردن گیاهان دارویی موجود نباشد هرگز نباید اقدام به جمع‌آوری مقدار زیادی از گیاهان شود، چراكه همیشه پس از جمع‌آوری، باید مقدمات خشك كردن گیاهان فراهم شود و اگر وسیله كار فراهم نباشد تمامی زحمات بی‌نتیجه خواهد ماند.
غلامیان با اشاره به نكات فنی جمع‌آوری و محصول برداری گیاهان دارویی، گفت: هرگز نباید برای محصول برداری تا آخر تابستان معطل شد، زیرا قبل از این كه سرما آنها را از بین ببرد باید عمل محصول برداری انجام شود.
مدیرجهاد كشاورزی شهرستان بروجن با بیان اینكه زمان محصول برداری هر گیاه، مخصوص به خود است، گفت: از آنجا كه مواد متشكله اندام‌های یك گیاه بسیار متفاوت است، فقط قسمت‎های بخصوصی از گیاه برای تهیه دارو مورد استفاده قرار می‎گیرد.
وی خاطرنشان كرد: باید توجه داشت كه میزان مواد موثر در گیاه به هیچ وجه ثابت نبوده و متناسب با كیفیت رشد گیاه تغییر می‎كند.
غلامیان با اشاره به رعایت عوامل مهمی كه در میزان مواد موثر گیاهان تأثیر دارد، گفت: زمان جمع آوری، جدا كردن مواد موثر، تشخیص مواد استخراج شده بسیار حائز اهمیت است.
وی ارزش افزوده گیاهان دارویی را قابل توجه دانست و گفت: ارزش افزوده در زمینه گیاهان دارویی مختلف با برنامه‌ریزی بیش از شرایط كنونی نیز قابلیت افزایش را دارد و این ظرفیت در كشور و استان موجود است.
غلامیان با بیان اینكه در این استان تاكنون یك‌هزار و 300 گونه گیاهی شناسایی شده است،‌ گفت: سرمایه‌گذاری در این مسیر علاوه بر ایجاد اشتغال جوانان می‌تواند بستر صادرات این محصولات ارزشمند را فراهم و در نتیجه برای این استان اشتغالزایی و برای كشور ارزآوری داشته باشد.
كارگاه آموزشی اصول جمع‌آوری و خشك كردن گیاهان دارویی از سوی واحد امور زنان ترویج جهاد كشاورزی با هدف آشنایی با روش صحیح بسته بندی به‌منظور ارائه به بازار به صورت استاندارد در بروجن برگزار شد.