تبلیغات
گیاهان دارویی - آلوئه‌ورا خاصیت ضد آفتاب سوختگی دارد
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
یکشنبه 19 تیر 1390

آلوئه‌ورا خاصیت ضد آفتاب سوختگی دارد

یکشنبه 19 تیر 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

دكتر علی بابایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد با اشاره به خواص آلوئه‌ورا اظهار داشت: نام‌های دیگر این گیاه صبرسیاه، صبارا، صبر سقوطری، چادروا،چادروای، اوورا، اوزا، اوزای، اوزای، زرد حزینه و آلوئیس است.
وی در مورد مشخصات این گیاه دارویی بیان داشت: آلوئه‌ورا صمغ گیاهی است ازخانواده liliceae كه گونه‌های مختلفی دارد و این گونه‌ها اغلب به طور كلی بدون ساقه و یا دارای ساقه كوتاه و برگ‌های ضخیم و گوشتی بدون دمبرگ و گروهی به رنگ سبز مایل به قرمز و كشیده و نوك تیز هستند كه در كنار برگ‌ها در بعضی گونه‌ها خارهای نوك تیز و محكم و كوتاه و دور از هم دیده می‌شود.
بابایی خاطرنشان كرد: طول برگ‌ها در برخی گونه‌ها تا دو متر نیز می‌رسد و گل‌های آنها در روی یك محور به شكل سنبله ظاهر می‌شوند.
وی بیان داشت: بلندی این گیاه بین 150 تا 170 سانتیمتر است و برگ‌های آن شبیه به برگ عنصل ولی از آن بلندتر و عریض‌تر است.
وی افزود: در برگ‌های این گیاه عصاره فراوانی وجود دارد كه شفاف، چسبنده، سبزرنگ بسیار خیلی تلخ است و به وسیله دستگاه‌های مخصوص و یا قرار دادن قطعات برگ آنها در آب جوش صمغ را استخراج می‌كنند.
این دانشیار فارماكولوژی دانشگاه علوم پزشكی شهید صدوقی یزد عنوان داشت: صبر زرد چند نوع است كه سه نوع آن با نام‌های هندی و عربی و ایرانی مشهور است و در بازار تجارت بین‌المللی، مرغوب‌ترین نوع صمغی است كه بسیار تلخ و به رنگ زعفرانی یا سرخ تیره، صاف، براق و ترد باشد و در هنگام شكستن ریزریز می‌شود، مقطع آن بلور و گرد آن زرد طلایی است.
بابایی خواصی همچون خاصیت ضد آلرژی، ضد سرطان، ضد میكروب، ضد قارچ، ضد ویروس، ضد آفتاب سوختگی، كاهش‌دهنده قند خون، مسهل، ضد كرم، ضد ورم، مرطوب كننده و نرم كننده، قاعده‌آور، ملین، مقوی معده و كبد را از دیگر خواص این گیاه دارویی برشمرد.
وی با اشاره به اینكه طبیعت این گیاه گرم و خشك است، درباره خواص درمانی آن بیان داشت: اگر كمی از آن خورده شود، مسهلی قوی برای اخراج اخلاط مختلف بدن است به طوری كه در قسمت‌های مختلف بدن می‌تواند مواد زائد را جذب و دفع كند.
بابایی افزود: این گیاه تقویت‌كننده حواس پنجگانه بوده و مهم‌ترین كاربرد صبر زرد به علت اثر مسهل این گیاه است و از راه خوراكی مصرف می‌شود.
وی یادآور شد: به صورت موضعی برای كمك به التیام زخم به كار می‌رود و به طور وسیعی نیز در داروهای آرایشی، بهداشتی به ویژه كرم‌های ضدآفتاب، شامپو و صابون‌ها و كرم‌های مرطوب كننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی یزد گفت: اثر مسهل این گیاه به علت وجود تركیبات از آنتی اكسیژن موجود در آن است كه منجر به افزایش حركات و ترشحات دستگاه گوارش می‌شود و اثرات گوارشی این دارو كند است و معمولا بعد از شش تا هشت ساعت ظاهر می‌شود.
وی ادامه داد: مطالعات اخیر نشان‌دهنده اثربخشی عصاره این گیاه در درمان دیابت و اثر پایین آورنده چربی خون توسط این گیاه است و این دو اثر به علت تركیباتی از قبیل پلی ساكارتیها مانان‌ها و لكتین‌ها در آلوئه‌ورا است.
بابایی با اشاره به خواص درمانی این گیاه گفت: آلوئه‌ورا در درمان سوزش سردل و سندرم تحریك‌پذیری روده به كار می‌رود و مصرف طبی آن در پاپیروس‌ها مربوط به قرن مطالعات 16 قبل از میلاد یافت شده است و نشان‌دهنده اثر التیام بخش صابون این دارو در درمان زخم است.
وی عنوان كرد: مطالعات اخیر نشان‌دهنده اثربخشی فرآورده‌های این دارو درالتیام سوختگی‌های درجه دو است.
عضو مركز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشكی یزد متذكر شد: اثر بهبود دهنده این گیاه در درمان كولیت اوسروز نیز مشاهده شده است و اثر تقویت كننده سیستم ایمنی این گیاه در حیوانات آزمایشگاهی از قبیل گربه و سگ به اثبات رسیده كه می‌تواند در درمان سرطان موثر واقع شده ولی این مطالعات هنوز در انسان به اثبات نرسیده است.
بابایی خاطرنشان كرد: در این این گیاه اثر ضدقارچ و ضدباكتری نیز مشاهده شده است.