تبلیغات
گیاهان دارویی - شناسایی 240 گونه گیاه دارویی در قم
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
چهارشنبه 22 تیر 1390

شناسایی 240 گونه گیاه دارویی در قم

چهارشنبه 22 تیر 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

حسین باقری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم از جمله اقدامات مركز تحقیقات و كشاورزی و منابع طبیعی را جمع آوری و شناسایی بیش از 240 گونه گیاهان دارویی در سطح استان دانست و اظهار داشت: جمع‌آوری و نگهداری بیش از 500 نمونه بذر اكوتیپ‌های مختلف گیاهان مرتعی از دیگر اقدامات این مركز در سال جاری بوده است.
وی ادامه داد: انجام پروژه‌های آبخوان‌داری (پخش سیلاب) بر روی رودخانه طغرود در بخش جعفرآباد به وسعت 300 هكتار از دیگر فعالیت‌های این مركز است كه در سال‌های آبگیری تاثیر بسیار زیادی در كیفیت و كمیت آب‌های زیر زمینی منطقه داشته است.
رئیس مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی استان قم تالیف و ترجمه هشت كتاب علمی توسط پژوهشگران را از دیگر دستاوردهای این مركز ذكر كرد و عنوان داشت: هشت ثبت اختراع در زمینه‌های داروهای دامپزشكی، علوم دامی و شیلات، راهنمایی، مشاوره و همكاری در تهیه و تدوین بیش از 70 پایان‌نامه كارشناسی ارشد و دكتری مطابق با نیازهای پژوهشی استان از جمله فعالیت‌ها و اقدامات مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی استان است.
وی از عقد قرارداد تولید شش داروی گیاهی و تولید چهار داروی دیگر در زمینه دام و طیور خبر داد و گفت: در زمینه علوم دامی، این مركز ‌در تدوین سه برنامه‌های راهبردی تخصصی در سطح ملی مشاركت دارد.
باقری خاطرنشان كرد: اجرای طرح‌های تحقیقاتی در خصوص تغذیه طیور در شرایط تنش‌های محیطی و ارائه مشاوره‌های علمی به تولیدكنندگان و بهره‌برداران در این زمینه یكی دیگر از اقدامات این مركز است.
وی با بیان اینكه در زمینه گیاه‌پزشكی، ‌430 نمونه از حشرات و آفات مراتع و جنگل‌های استان گردآوری و شناسایی شده است، اظهار داشت: بیش از 10 طرح تحقیقاتی در زمینه آفات محصولات زراعی، باغی و گیاهان مرتعی كه دستاوردهای كاربردی مهمی همچون معرفی روش‌های مبارزه بیولوژیكی با ملخ كوهاندارتاغ داشته شناسایی، ‌معرفی و نتایج كاربردی آن به‌زودی منتشر میشود.