تبلیغات
گیاهان دارویی - انیسون بازكننده عروق خونی است
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
دوشنبه 27 تیر 1390

انیسون بازكننده عروق خونی است

دوشنبه 27 تیر 1390

نویسنده :پژمان

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا»، انیسون گیاهی دارویی با طبع گرم و خشك است كه به نام‌های رازیانه رومی و بادیان رومی نامگذاری شده است؛ این گیاه ضد بلغم است.

**فواید انیسون
------------------

انیسون دارای خاصیت ضد نزله، محرك، ضد اسپاسم، بادشكن، هضم كننده غذا، ضد اسهال، مسكن، ضد چربی خون، تقویت كننده بدن، معرق، محرك، خواب آور و اشتها آور است.

**خواص مغزی و عصبی انیسون
------------------------------------

از خواص مغزی و عصبی انیسون می‌توان به محرك، خواب‌آور، تقویت مغز، ضد پاركینسون، رفع سرگیجه، رفع میگرن، برطرف كننده ضعف شدید و ضد درد عصبی اشاره كرد.

**خواص سر و گردن انیسون
--------------------------------

از جمله خواص سر و گردن انیسون، رفع سنگینی گوش، شستشو دهنده چشم و تقویت كننده چشم و گوش به صورت خوراكی است.

**خواص ریوی انیسون
-------------------------

انیسون محرك، خلط آور و ضد اسپاسم است و می‌تواند در درمان سرفه، آسم و برونشیت نیز مفید باشد.

**خواص گوارشی انیسون
-------------------------------

انیسون دارای خواص گوارشی است كه می‌توان به محرك، اشتها‌آور، تقویت كننده معده، رفع سوء‌هاضمه، ضد نفخ، رفع دل‌پیچه و اسپاسم‌های معده، ‌باد شكن، ضد نفخ، باز كننده انسداد كبدی و رفع كننده رطوبت طحال اشاره كرد.

**خواص هورمونی انیسون
--------------------------------

انیسون داروی گیاهی محرك، مسكن، ضد اسپاسم رحم، افزایش‌دهنده شیر مادران، درمان‌كننده دل پیچه و كولیت اطفال از طریق شیرمادر است و در درمان اختلالات قاعدگی و كاهش چربی خون مؤثر است.

**خواص پوستی
-------------------

انیسون برای تقویت پوست مفید و ضد خارش است. همچنین در رفع خون‌مردگی(ضماد) مؤثر بوده و روشن كننده رنگ رخسار است.

مرتضی صفوی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار می‌دارد: انیسون، تخم رازیانه رومی بوده و دارای طبیعت گرم و خشك است.

به گفته وی، انیسون ضد اسپاسم، بادشكن، خلط آور و مقوی معده است و مصرف آن موجب باز شدن عروق می‌شود. در طب سنتی انیسون به عنوان زیادكننده شیر مادر و سرشار از استروژن معرفی شده است.

این متخصص تغذیه می‌افزاید: انیسون ادرار آور، مسكن دردها و برطرف كننده ناراحتی‌های میكروبی است كه مصرف آن عوارض سمی ندارد.

محمد صالحی سورمقی استاد فارماكولوژی دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار می‌دارد: انیسون یكی از گیاهان دارویی است كه افزاینده میل جنسی است.

به گفته وی انیسون ضد درد، ضد نفخ و ضد اسپاسم است و از اسانس آن در رایحه درمانی استفاده می‌شود؛ در روغن‌های ماساژ از انیسون استفاده می‌كنند.

***مضرات انیسون
-----------------------

مصرف انیسون برای گرم مزاجان می‌تواند موجب بروز سردرد شود همچنین ممكن است موجب سقط جنین و ‌حساسیت پوستی و كبدی شود.