تبلیغات
گیاهان دارویی - برداشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی ممنوع شد
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
چهارشنبه 29 تیر 1390

برداشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی ممنوع شد

چهارشنبه 29 تیر 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی، موسی صابری اظهار داشت: به دلیل خشكسالی و كاهش بارش در برخی از مناطق استان، با هرگونه برداشت و بهره‌برداری غیرمجاز و بدون قرارداد از منابع طبیعی برخورد قانونی میشود.
وی افزود: بررسی كارشناسان بیانگر آن است در شرایط خشكسالی موجود، بهره برداری از گیاهان دارویی و صنعتی مانند كتیرا و باریجه تهدیدی برای بقای این گیاهان محسوب میشود، زیرا باعث بروز تنش مضاعف در گیاهان خواهد شد.
صابری تصریح كرد: بهره‌برداری از محصول باریجه در بخش‌های سنخواست و شوقان از توابع شهرستان جاجرم به دلیل وضعیت متعادل رویشگاهی طبق طرح و از طریق شركت در مزایده بلامانع اعلام شده است.
وی گفت: سالانه حدود 25 هزار كیلو گرم انواع محصولات دارویی و صنعتی از جمله كتیرا، باریجه و....از رویشگاه‌های دارای طرح مصوب استان در سطحی معادل 65هزار هكتار از اراضی استان برداشت می‌شود كه حاصل آن اشتغال حدود 30 هزار نفر روز به صورت فصلی است.
مدیر كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در بخش دیگری اظهار داشت: وجود 11 ذخیرگاه جنگلی با گونه‌های درختی خاص، لزوم تدوین برنامه جامع و اصولی برای حفظ این ذخایر ژنتیك را طلب می‌كند.
وی اضافه كرد: ذخیره گاه‌های جنگلی استان كه بخشی از جنگل‌های با ارزش هیركانی و جنگل‌های ایران و تورانی را تشكیل می‌دهند از گونه‌های نادر و در معرض حمایت تشكیل شده كه می‌تواند در توسعه و حفاظت از جنگل‌های روبه نابودی استان نقش ارزنده‌ای ایفاء كند.
وی تصریح كرد: بیشترین سطح را در ذخیره گاه‌های استان گونه ارس به خود اختصاص داده است كه در سطحی بیش از 17 هزار هكتار رویش دارد.
صابری گفت: گونه‌های ارس، زالزالك، بلوط و فندق از گونه‌های درختی موجود در ذخیره گاه‌های جنگلی استان بوده و درختان افرا كركو، شیر خشت، زرشك، سیاه تلو، آلو تلخ، داغداغان و تنگرس از گونه‌های همراه در ذخیره گاه‌ها هستند.
وی خاطرنشان كرد: ذخیره گاه‌های جنگلی به عنوان بانك ژن و گنجینه‌های ژنتیك بوده كه نیازمند حفاظت و حمایت جامع است.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی 2 میلیون و 33 هزار و 36 هكتار است كه از این وسعت یك میلیون و 400 هزار هكتار مرتع، بیش از 183 هزار هكتار بیابان و 434 هزار و 550 هكتار جنگل است.