تبلیغات
گیاهان دارویی - اردبیل به صادر‌كننده گیاهان دارویی تبدیل می‌شود
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
جمعه 14 مرداد 1390

اردبیل به صادر‌كننده گیاهان دارویی تبدیل می‌شود

جمعه 14 مرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، اكبر قاسمی در نشست با جمعی از اعضای كارشناسی و پژوهشی جهاد دانشگاهی اردبیل اظهار داشت:‌ بعد از ارزیابی‌های كارشناسی و تشخیص قابلیت این استان در تولید گیاهان دارویی مصمم شدیم كاشت و فرآوری این محصولات را در ابتدا به صورت محدود و در آینده به صورت گسترده پیگیری كنیم.
وی افزود: از اواخر سال 88 مقدمات كار برای كاشت گیاهان دارویی به همت جهاد دانشگاهی در نهالستان كشت و صنعت مغان فراهم شد.
این مسئول بیان داشت: در مزرعه سه هكتاری سعی كردیم كاشت 60 گونه گیاه دارویی را كه به صورت بومی معرفی و ارزیابی شده بود داشته باشیم تا بخشی از نیاز بازار را به گیاهان دارویی برآورده كنیم.
قاسمی اضافه كرد:‌ استان اردبیل بیش از 400 گونه گیاه دارویی دارد و از این بین متناسب با نیاز بازار كاشت 60 گونه را به صورت آزمایشی و تحقیقاتی آغاز كردیم كه 46 گونه نتیجه عالی و جواب مثبت به همراه داشت.
رئیس جهاد دانشگاهی اردبیل افزود: ‌15 گونه دیگر كه ثمر‌بخش و نتیجه‌بخش نبود نظیر آویشن را با توجه به اقلیم منطقه مغان كنار گذاشتیم و سعی كردیم در 46 گونه مستعد سرمایه‌گذاری خود را انجام دهیم.
وی بیان داشت:‌ در یك سال گذشته با كشت و فرآوری مناسب و با انعقاد قرارداد با شركت ژاپنی 15 تن از این محصولات را فرآوری و بسته‌بندی و به این كشور صادر كردیم.
قاسمی تصریح كرد:‌ كنار این اقدام در 2.5 هكتار اراضی مستعد دیگر اقدام به كشت هشت گونه دیگر كردیم تا بتوانیم به نیاز بازار و خواست مخاطبان پاسخ دهیم.
وی از فعالیت مركز رشد فناوری جهاد دانشگاهی خبر داد و افزود: ‌در این مركز از اختراعات، اكتشافات و ایده‌های مختلف به ویژه در حوزه تولید گیاهان دارویی استفاده شده و از آنها بهره‌برداری می‌شود.
این مسئول بیان داشت: ‌افتخار می‌كنیم كه دومین مركز تخصصی رشد فناوری در حوزه گیاهان دارویی را در استان اردبیل شكل دادیم تا قابلیت‌های این استان بیشتر از گذشته معلوم و مشخص شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت بانك خون اردبیل اظهار داشت: مركز بن یافته‌های رویان در یك طرح ابتكاری قبل از تولد كودكان با هماهنگی خانواده‌ها اقدام به آگاهی‌سازی در مورد انتقال خون بند ناف برای پیشگیری و مداوای بیماری‌های مختلف می‌كند تا با هزینه‌ای در حدود 8 میلیون ریال بتواند این فرآورده را نگه‌داری و در زمان مورد نیاز در اختیار آن فرد قرار دهد.
رئیس جهاد دانشگاهی اردبیل افزود:‌ خانواده‌ها با اعلام رضایت و پرداخت شارژ سالانه به این تشكیلات اجازه می‌دهند تا خون بند ناف را به مدت 20 سال نگه‌داری كرده در صورت مشاهده بیماری‌های صعب‌العلاج از این فرآورده استفاده شود.
قاسمی ابراز داشت: ‌در یك سال گذشته در استان اردبیل تنها 30 مورد نمونه‌برداری و ارسال به رویان را شاهد بودیم چرا كه با این تقاضای اندك نمی‌توان پیشنهاد دایر‌شدن مركز نگه‌داری را برای اردبیل داد.
این مسئول در ادامه سخنان خود با اشاره به مجهز‌ بودن امكانات و تجهیزات مركز ناباروری خاطرنشان كرد: ما اگر بتوانیم كمبود نیروی متخصص را در این حوزه برطرف كنیم كلینیك درمان ناباروری اردبیل به مركز پذیرش بیماران از كشورهای همسایه نیز تبدیل می‌شود.
رئیس جهاد دانشگاهی اردبیل در پایان سخنان خود از راه‌اندازی دومین آزمایشگاه ژنتیك استان به همت جهاد دانشگاهی خبر داد و بیان داشت: با راه‌اندازی این مجموعه زمان جواب و پاسخ‌دهی به آزمایش ژنتیك در این استان به كمتر از دو ماه می‌رسد.