تبلیغات
گیاهان دارویی - ستاد گیاهان دارویی در اردبیل راه‌اندازی می‌شود
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
جمعه 14 مرداد 1390

ستاد گیاهان دارویی در اردبیل راه‌اندازی می‌شود

جمعه 14 مرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، اكبر قاسمی در جلسه تخصصی بررسی وضعیت تولید گیاهان دارویی در اردبیل اظهار داشت: ما از سال گذشته بحث تشكیل این ستاد و كسب مجوزهای لازم در این زمینه را در قالب كمیته كارشناسی پیگیری كردیم كه به زودی این تلاش‌ها به ثمر می‌نشیند.
وی از چاپ و انتشار كتابچه توانمندی‌های استان در حوزه گیاهان دارویی خبر داد و تصریح كرد: قرار است با جلسه‌ای كه بعد از ماه مبارك رمضان با مسئولان پایتخت‌نشین خواهیم داشت، مجوز لازم برای شكل‌گیری ستاد و همچنین فعالیت قوی این مجموعه انجام شود تا توانمندی‌های استان اردبیل در این حوزه بیشتر نمایان و جلوه‌گری كند.
قاسمی خاطر نشان كرد: بدون تلاش و همراهی دیگر دستگاه‌های مرتبط امكان به ثمر نشستن چنین مجموعه‌ای وجود ندارد و ما زمانی می‌توانیم توسعه كمی و كیفی را در این حوزه شاهد باشیم كه نگرش و برنامه‌ریزی ما درست و منطقی باشد.
به گزارش فارس، در این جلسه یكی از تولیدكنندگان و اعضای اتحادیه گیاهان دارویی اردبیل نیز اضافه كرد: ‌در دنیا 600 هزار گونه گیاه شناسایی شده كه 30 هزار گونه آن دارویی و مفید است.
علیرضا بقایی ادامه داد:‌ از این تعداد 10 هزار گونه در كشورمان شناسایی شده و به اندازه كل كشورهای اروپایی كشورمان استعداد تولید و فرآوری گیاهان دارویی را دارد.
وی گفت: در استان اردبیل نیز دو هزار گونه گیاه دارویی و مؤثر در درمان بیماری‌ها شناسایی شده در حالی كه بخشی از این گونه‌ها نایاب و یا غیرقابل فرآوری است.
بقایی پرمصرف‌ترین گیاهان دارویی در استان را نعنا و آویشن معرفی كرد و افزود: 55 درصد داروهای تولید شده در دنیا منشأ گیاهی دارد، در حالی كه این رقم در ایران كمتر از پنج درصد است.
وی اظهار داشت: 30 تا 40 شركت داخلی با استفاده از این توانمندی اقدام به فرآوری گیاهان دارویی می‌كنند به طوری كه استان‌های خراسان رضوی، كرمان و همدان بیشترین تولید را در این زمینه داشته و استان اردبیل نیز در حد متوسط و رو به پایین است.
بقایی ضرورت شكل‌گیری اتحادیه گیاهان دارویی در استان را خاطر نشان كرد و ادامه داد:‌ بیش از 9 شركت تعاونی باید اعلام آمادگی كنند تا اتحادیه شكل بگیرد كه بعد از ماه‌ها تلاش هشت شركت تعاونی در حوزه گیاهان دارویی شناسایی شده كه تعدادی از آنها نیز غیرفعال بوده و فقط به اسم فعال هستند.
وی قول داد با تلاش‌ها و پیگیری‌های انجام شده تا آخر شهریورماه بستر لازم برای شكل‌گیری اتحادیه‌های تعاونی گیاهان دارویی در استان فراهم شود.
بقایی در ادامه با برشمردن برخی از مشكلات در حوزه كشت، برداشت، خشك‌كنی و فرآوری محصول خاطر نشان كرد: نخستین مشكل نبود مكان مناسب برای راه‌اندازی اتحادیه تعاونی‌ها و در كنار آن با مشكل نبود بذر سالم و استاندارد مواجه هستیم و در كنار آن معضلاتی چون نبود دستگاه‌های خشك‌كن و توجیه‌ناپذیر بودن امر تولید گیاهان دارویی از دیگر مشكلات است.
این تولیدكننده مشكلات بازاریابی، نبود مشوق‌های مورد نیاز، ضرورت حضور در نمایشگاه‌ها و همایش‌های استانی و كشوری، راه‌اندازی بازارچه‌های عرضه گیاهان دارویی و فروش محصول و صادرات آن به كشورهای همسایه را از دیگر موانع پیش روی این حوزه اعلام كرد.
بقایی از راه‌اندازی انجمن علمی گیاهان دارویی در استان خبر داد و تصریح كرد: با شكل‌گیری این انجمن قرار است نمایشگاهی ثابت برای معرفی گیاهان دارویی در استان شكل بگیرد.

*بزرگ‌ترین مشكل در توسعه گیاهان دارویی بی‌ثباتی بازار است‌
دیگر تولیدكننده گیاهان دارویی در اردبیل با یادآوری این‌كه بزرگ‌ترین مشكل در توسعه گیاهان دارویی نبود ثبات در بازار فروش است، گفت: كشت 70 گونه گیاه دارویی با پراكنش خاص در استان یك ظرفیتی مناسب بوده كه نیازمند حضور سرمایه‌گذاران در بخش فرآوری، بسته‌بندی و صادرات است.
نادر نیكخواه ضرورت معرفی قابلیت‌های اراضی كشاورزی و عرصه‌های طبیعی را یادآور شد و افزود: برخی از تولیدكنندگان نگران نبود ثبات بازار خرید و فروش هستند كه باید نگرانی‌ها در این زمینه برطرف شود.
وی تصریح كرد:‌ با حل مشكل تولید و خشك كردن گیاهان دارویی تولید شده به روش مدرن می‌توانیم این محصولات را مناسب و استاندارد بسته‌بندی كرده و روانه بازار مصرف كنیم.