تبلیغات
گیاهان دارویی - همایش فعالان گیاهان دارویی در اردبیل برگزار می‌شود
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
جمعه 14 مرداد 1390

همایش فعالان گیاهان دارویی در اردبیل برگزار می‌شود

جمعه 14 مرداد 1390

نوع مطلب :عمومی، 
نویسنده :پژمان

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، سیدحامد عاملی در جلسه ستاد گیاهان دارویی اردبیل اظهار داشت: با اخذ مجوزهایی از جهاد كشاورزی، صنایع و معادن و تعاونی‌ها باید واحدهای فرآوری گیاهان دارویی شناسایی و اطلاعات آنها جمع‌بندی شود.
وی با یادآوری این‌كه استان اردبیل در حوزه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از ظرفیت بسیار قوی در تولید و فرآوری گیاهان دارویی برخوردار است، تصریح كرد: در بحث سخت‌افزاری زمین، آب، خاك و هوای مساعد، آزمایشگاه و مراكز فرآوری و در حوزه نرم‌افزاری نیز حضور اساتید و دوره‌های آموزشی از جمله اقداماتی است كه می‌تواند به توانمندی این حوزه كمك كند.
این مسئول خاطر نشان كرد: با جمع‌بندی اطلاعات و نظرات مراكز، ستادها، شركت‌ها، ‌اتحادیه‌ها و انجمن‌های مرتبط با حوزه گیاهان دارویی می‌توان همایش فعالان این عرصه را به شایستگی برگزار كرد تا توانمندی این استان در حوزه تولید، فرآوری و بازرگانی بیشتر نمایان و مشخص شود.
عاملی در ادامه سخنان خود اضافه كرد: ما علاوه بر واحدهای تولیدی و فرآوری باید به حوزه تجارت و بازرگانی محصولات و گیاهان دارویی بیشتر توجه كنیم تا امكان صادرات محصولات فرآوری شده به خارج از كشور فراهم شود.
وی از ارسال اطلاعات مربوط به حوزه گیاهان دارویی استان اردبیل به معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و مسئولان ذیربط برای شناخت استعدادهای استان خبر داد و گفت: ما آمادگی داریم سفارش لازم را دریافت كرده و در همین راستا عرضه تولیدات خود را داشته باشیم.
عاملی ضرورت شكل‌گیری اتحادیه‌های گیاهان دارویی را یادآور شد و ادامه داد: راه‌اندازی این اتحادیه سبب می‌شود تا فعالیت در بخش گیاهان دارویی از كشت گرفته تا صادرات منسجم و مستمر ادامه پیدا كند.
وی ضرورت راه‌اندازی ستاد گیاهان دارویی استان را به صورت رسمی و قانونی با مجوز معاونت علمی رئیس جمهور یادآور شد و افزود: ما همچون نمایشگاه توانمندی‌های صنعتی و بازرگانی استان كه به صورت دائمی در اتاق بازرگانی استان شكل گرفته است، می‌توانیم نمایشگاهی دائمی در معرفی و شناساندن محصولات و تولیدات گیاهان دارویی استان را شاهد و ناظر باشیم.
عاملی در ادامه سخنان خود از ضرورت جذب سرمایه‌گذاران در بخش گیاهان دارویی خبر داد و تصریح كرد: در این زمینه نیز اقدامات خوبی در استان شروع شده كه امیدواریم در آینده نزدیك به ثمر بنشیند.