تبلیغات
گیاهان دارویی - "سنا" ضد یبوست قوی است
گیاهان دارویی
وبلاگ گیاهان دارویی
یکشنبه 17 مهر 1390

"سنا" ضد یبوست قوی است

یکشنبه 17 مهر 1390

نویسنده :پژمان

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا»، سنا یکی از گیاهان دارویی است که دارای طبیعت گرم و خشک، ضد سودا و بلغم است.

از خواص گیاه دارویی سنا می‌توان به قلیایی کننده خون، مسهل قوی، محرک، تصفیه کننده خون، سم‌زدا، ضدالتهاب، تسکین‌دهنده درد، آنتی‌بیوتیک، قاعده‌آور و ضدانگل اشاره کرد.

از خواص مغزی و عصبی گیاه دارویی سنا می‌توان به ریزش‌دهنده اخلاط و نزله‌های مغزی، پاکسازی سموم مغذی، رفع اوراق مغذی، ضدالتهاب و محرک اشاره کرد.

از خواص گوارشی سنا می‌توان به ملین، پاکسازی کننده دستگاه گوارش، رفع ورم روده که در اثر یبوست ایجاد شده باشد، رفع سوء هاضمه، رفع دل‌درد و محرک شدید دستگاه گوارشی اشاره کرد.

سنا مسهل اخلاط سوخته صفرا و بلغم در بدن است البته مصرف طولانی‌مدت سنا می‌تواند منجر به ملانوکولی و اختلالات عمکلرد روده بزرگ شود و از مضرات سنا می‌توان به دل‌پیچه، تولید صفرا، خونریزی از رحم و بواسیر اشاره کرد.

محمد صالحی سورمقی استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار می‌دارد: برگ سنا برای افرادی که مبتلا به یبوست هستند، بسیار مفید است و می‌توان 5 تا 10 گرم از آن را در یک لیوان آب‌جوش 5 دقیقه جوشاند و پس از صاف کردن آن را مصرف کرد.

به گفته وی، سنا داروی تلخ مزه‌ای است که در سال‌های اخیر به شکل قرص ساخته شده است و یکی از پرمصرف‌ترین داروهای ضدیبوست است.

استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه می‌افزاید: اگر به مقدار زیاد سنا مصرف شود، فرد دچار دل‌پیچه و اسهال شدید می‌شود، به همین دلیل مصرف سنا به کودکان زیر 8 سال توصیه نمی‌شود و افرادی که یبوست دارند، اگر به طور دائم از داروهای مسهل استفاده کنند، مبتلا به تنبلی روده می‌شوند.

صالحی سورمقی اضافه می‌کند: می‌توان داروی سنا را هر 2 یا 3 روز استفاده کرد که اگر دائم فرد از آن استفاده کند، به تنبلی روده دچار می‌شود.